Интересный форум для изучения Библии, о Христианстве, обсуждения Писании, христианские проповеди, фильмы, музыка, свидетельства бывших мусульман, христиан, истина об Исламе, общения с мусулманами

İblis və cinlərdə olan keyfiyyətlər

Elshad ben-ELshaday
    Elshad ben-ELshaday
    מקומי
    מקומי

İblis və cinlərdə olan keyfiyyətlər Azerba10
    Дата рег : 2011-07-13
    Благодарности : 374

İblis və cinlərdə olan keyfiyyətlər Empty İblis və cinlərdə olan keyfiyyətlər

Сообщение автор Elshad ben-ELshaday Чт Сен 21, 2017 12:21 pm

İblis və cinlərdə olan keyfiyyətlər Ilustrasi-pintu-neraka

İblis və cinlərdə olan keyfiyyətlər.
    İblisin insanla rəftarına baxanda adama elə gəlir ki, sanki insanda olan keyfiyyətlər onda da var, amma əslində bu belə olmaya da bilər.İblis və cinlər insanla, insan kimi rəftar edirlər.Onlar insana müxtəlif görkəmlərdə görünsələr də, danışıqları, rəftarı və səsləri həmişə insan kimidir.Onların səsini eşidəndə adama elə gəlir ki, sanki onlar gözəgörünməz insandırlar.Amma əslində belə olmaya da bilər, Şeytan və cinlərdə olan keyfiyyətlər tamam başqa, bizə naməlum keyfiyyətlər ola bilər.Onlar insanın anlaması üçün də insanla insan kimi rəftar edə bilərlər.Məsələn, onlar daim söyüş söyür, əxlaqsız zarafat edib insanı ələ salmağı çox sevirlər, bəzən insana vəhşi kimi bağırıb qəzəblənirlər, amma bəzən insanı öz təsirinə salmaq üçün insanla, insandan da çox mehriban ola bilərlər.Ona görə də biz ruh olan şeytan və cinləri tam dərk edə bilmərik.Biz insan ola ola insanları yaxşı tanımadığımız bir halda, ruhları necə tam tanıya və ya dərk edə bilərik?

SÖYÜŞ
    İblisin əsas silahı.
    1
    Şeytanda və cinlərdə olan ən pis keyfiyyət onların daim söyüş söymələridir.İlk dəfə Müqəddəs Kitab Bibliyanı oxuyanda mən Şeytanın Tanrıya iyrənc söyüşlərini eşitdim, mən o zaman şoka düşmüdüm, və nə edəcəyimi bilmirdim.O. Allaha söyüş söyüb küfr edirdi. Mən onun səsini daxilimdə eşidirdim, və bu məni çox qorxuya salırdı, və məndə güclü narahatçılıq yaranırdı.O. Allaha söyürdü, və mənə deyirdi ki, Allaha mən söyürəm.Doğurdan da məndə elə təəsürat yaranırdı ki, söyən mənəm. Çünki o mənim daxili səsimlə söyürdü.Mən o zaman şübhələri dağıdıb ona inanmazq istəmirdim.Bəzən də mənə elə gəlirdi ki, o məni dəli edir, və mən Tanrıya söyürəm, amma mən buna inanmadım, və sonradan maraqlandım ki, belə hallar başqa imanlı məsihçilərdə də olur.O, gecələr Allaha söyüb mənə fikirlər göndərirdi ki, mən ona həmd edim, və ona tərif deyim.O günlər yuxularda da, o məni daim qorxudurdu, onu yuxularda hiss edirdim, və qorxudan ayağım tutulurdu.Mən eşitmişdim ki, Şeytanı İsa Məsihin Adıyla qovmaq lazımdır. Amma mən qorxudan yuxularda İsa Məsihin Adını çəkə bilmiridim.Şeytanda ən pis mənfi keyfiyyət söyüşdür.O daim söyüş söyür, və söyüşün qaynağıdır.Dünyada kim söyürsə bu onun daxilində olan iblisin toxumudur.Heç kim iblis kimi söyüş söyə bilməz, çünki söyüşün və hər cür günahın qaynağı məhz Şeytandır.Mən ondan eşitdiyim söyüşləri ömrüm boyu heç kimdən eşitməmişəm. Bəzən iblisin təsirində çox olanda 3 gün, 10 saniyədən bir onun mənə iyrənc söyüşlərini eşitmişəm, hətta o  gecələr belə yata bilmirdim.Rəbb şəfa verməsə buna heç bir ürək dözməz.İblis və cin ruhları daim söyüş söyürlər, onlar söyüşsüz rəftar  edə bilmirlər.Onlarla danışmağı Rəbb bizə qadağan edib, amma bəzən dözməyib onlara cavab vermişəm.Bir dəfə çox söyüş söyən zaman əsəbiləşib dedim “Ə murdar nə qədər söyüş söyəssən?” Bir də mənə söyüb dedi ki, “Bəs biz nə ilə döyüşək”? Söyüş iblisin bizə qarşı silahı, zəhərli oxlarıdır.Amma Rəbb o qədər güc verir ki, buna doğrudan da dözmək olur, bəzən hətta onların söyüşlərinə adamın gülməyi də gəlir.Yeni Əhddə bir ayədə deyilir ”Sən Allahın tək olmağına iman edirsənmi, yaxşı edirsən, cinlər də iman edirlər və əsirlər” bu ayəni anlamaq çətindir.Gecə gündüz Allaha daim ən pis iyrənc söyüşlər söyən şeytan və cinlər necə Allahdan qorxub əsirlər? Şəri yaradan Allahdır, bəlkə Allah onlara belə pis mənfi keyfiyyət verib? Düzünü Tanrı bilir, amma mən daxilimdə  onların Allaha söyüş və küfrünü çox eşitmişəm, başqa adamların dilindən də eşitmişəm, elə insanların ağzından söyən də cinlərdir.Bəlkə Allaha söysələr də, Ondan qorxurlar? Amma dəfələrlə onlardan eşimişəm, deyirlər “Allahda kimdi?” sonra da göyə baxıb “ ay göydəki .....(İyrənc sözlər Onu adlandırılar) sonra da söyüş söyürlər.İblisin, bu imanlı illərdə mənə ən çox söydüyü anam olub, sonra bacıma,  Allaha, və atama olub... Mən subayam, əminəm ki, arvadım olsaydı ən çox söydükləri o olardı.

İblis və cinlərdə olan keyfiyyətlər I
    SEVİNC və ZARAFAT
    Cinlər də sevinirlər.
    2
    Söyüşdən əlavə Şeytan və cinlərdə sevinmək də var, məsələn insanın pis gününə sevinirlər.Onlar da gülürlər, insana gülüb lağ edirlər.Bəzən insana hətta filmlərdən belə cavab verirlər.Bəzilərinə qəribə gələr, amma adamı güldürməyi də çox sevirlər.Bilmirəm insanı güldürəndə onlar insanda özlərinə yer edirlər, yoxsa yox, amma mənim başıma belə şeylər çox gəlib.Məsələn çox söyüşlərini eişdib əsəbləşib mən deyəndə ki, “eləcə arvad kimi söyüş söyürləre” qayıdıb “Yol Əhvalatın” flimindən cavab verirlər ki, “İki dənə də universitet qurtarmışıq hələ” Əsas da insan günah edəndə çox sevinirlər, çünki onların qidası məhz günahdır.Bəzən etdiyim günaha görə, cin sevincək it görkəmində (Bilmirəm cin idi, yoxsa şeytanın özü) yanımda o tərəfə, bu tərəfə qaçırdı.İnsan xətələnəndə, və bir yeri ağrıyanda da çox sevinirlər.Başım ağrıyanda həmişə onların “bərk ağrısın” dediyini eşitmişəm.Düzdü, bəzi şeylərə özləri sevinsələr də, insanın sevinməyini heç  vaxt iistəmirlər.İnsan bir az sevinən kimi söyüş söyüb insanın sevincini əlindən almaq istəyirlər.Bəzən də səslərindən başım ağrıyanda, iblis gözəl bir qız görkəmində yanımda uzanıb deyir “Aşkım mənə bax, sağalassan, mən o səhradakı tunc ilanam” Tövratda İsrail övladları günah edəndə Rəbb zəhərli ilanlar göndərib onları cəzalandıranda, onlar Musanın düzəltdiyi tunc ilana baxanda sağalırdılar.Iblis gözəl qız görkəmində mənə çox görünüb, kimsə deyə bilər ki, sən subay olduğun üçün qız çox arzulamısan, sənin sadəcə gözünə görünür.Amma girişdə yazdığım kimi, o mənə toxunanda, onun ruhunu bədənimdə hiss edirəm, qabaqdan toxunanda qabaqdan, arxadan qucaqlayanda arxadan ruhunu hiss edirəm, sanki üzərimə kiçik meh əsir.Bəzən də gülüb çiynimdə oturub deyir ”Aşkım qoy bir az oturum da nolar” Amma hər dəfə mən çalışıram ondan uzaqlaşım, biz məsihçilərin gücü bir dualarımızdadı, bir də əlimizdə.İblis hər mənə yaxınlaşanda əlimi yuxarı qaldıran kimi o uzaqlaşır, çünki bizdə olan gün onda olandan böyüdür.Cinlər milçək kimidir, onları daim qovmaq məcbiriyyətində qalırsan.Onlar daim milçək kimi insana toxunub öz toxumlarını səpmək istəyirlər.

QƏZƏB
    Şeytan və cinlərdə olan əsas keyfiyyət.
    3
    Şeytan və cinlərədə olan əsas keyfiyyət qəzəbdir.Ona görə də onlar İncildə natəmiz ruhlardan başqa  “qəddar ruhlar” da adlanırlar. Şeytan və cinlərin insana nifrəti o qədər böyükdür ki, Allah qorumasa onlar bütün insanları parça-parça edərlər.Mən Şetanın səsini ən çox əxlaqsız bir insanın səsi kimi eşitmişəm.Məsələn türmələrdə olanların başçısı necə əxlaqsız, daim söyüş söyən, yekəxana olur, İblis ondan min qat betərdi.Bəzən onun təsiri altında çox olanda onun səsi nərildəyən şirin səsi kimi olur, bəzən hətta dinozavr səsinə oxşayır.Deyirlər ilanın daim başı ağrıdığına görə əsəbi olur, ona görə yanından insan keçən kimi onu sancır.İblis də sanki belədir, daim qəzəbli, daim bağırır..Mən İblisin qəzəbini ən çox internetdə müsəlmanlara Müjdəni təbliğ edəndə hiss edirəm.Hər dəfə mən internetdə təbliğ edəndə o mənə və Allaha söyür, keçmişdə məni incidən adamların mənə olan pis hərəkətləini yadıma salır, çaşdırmaq və ruhdan salmaq istəyir.Mən hər internetdə təbliğ edəndə elə bil müharibənin içindəyəm.Belə vəziyyətdə mən kp.də ilahilər oxudub Rəbbə həmd edə-edə təbliğ edirəm.Şeytan və cinlər ən çox da mən sakitçiliyə çəkilib dincələndə mənə hücum edirlər.Çünki, insan əsasən sakitçiliyə çəkiləndə ruhani aləmi hiss edir və eşidir.Bəzən o qədər səslərini eşidib və onları görürəm ki, sanki beynim yerindən oynayır, günlərlə dərman atıram.Allah qorumasa adamın beyni dağılar.Bəzən də o, sakitləşib deyir ki; ”Bax mən sənə hüzur verirəm, sənin allahın” və kiçik bir müddətə sakitləşir. Nə qədər iyrənc də olsa mən bu sözləri eşidirəm.Amma ondan nəsə qəbul etmək istəmirəm.O məni çox yorur, daim istəyir ki, ondan hüzur istəyim deyir “məndən istə, sənə hüzur verəcəm”. Bəzən beynim o qədər yorulur ki, ürəyimdə deyirəm “Ya Rəbb kömək et, ölürəm” Amma Şeytanın səsini eşidirəm, deyir “səni ölümdən betər edəcəm”... Bax, Məsihin Müjdəsini daim yayan hər bir məsihçi belə müharibədə döyüşür.Fiziki müharibədə bəzən uzun müddət dincəlmək olur, amma Ruhani müharibə bundan çox fərqlidir.Ruhani müharibədə dinclik çox az olur.Özü də bu müharibə daxilimizdədir, ürəkdə və idrakda... Bəs sən əziz dost, daxilində illərlə iblisin sənə ana və bacı söyşlərini eşitsən nə edərsən? Özü də ona əlin çatmır ki, boğasan, və ya qovasan. Duayla müvəqqəti dinclik eəldə etmək olur.Bax, biz məsihçilərin bir qismi belə iyrənclikdən keçirik, bəzən adam hər şeyə nifrət edir, ibadətdən uzaqlaşıb sadəcə hüzur içində yaşamaq istəyir.Elə olub ki, Müqəddəs Kitabı bir yerə qoyub Allahdan uzaqlaşmaq istəmişəm, amma Ondan heç 3 saat da uzaqlaşa bilmirəm.Tanrı Sevgisi hər şeyə qalib gəlir.Ümimiyyətlə, baxanda vəziyyət qəribə də olsa mafiyadakı kimidir, mafiyada olsan, nə desələr etməlisən, yox, çıxmaq istəsən, çıxmamışdan qabaq səni öldürəcəklər. Bir məsihçinin vəziyyəti də buna oxşayır, sən Allahın Padşahlığı olan Səmavi Səltənətdəsən, İblis də gecə-gündüz sənə qarşı döyüşüb, sənə inanılmaz sıxıntılar və problemlər yaradır, Allahdan üz döndərib, imandan dönsən avtomatik keçəcəksən  başqa bir padşahlıq olan İblisin Səltənətinə.Bunu da Allah sənə bağışlamayacaq.İncildə Rəbb deyir imandan dönəndən canım razı qalmayacaq.Allahdan üz döndərənin də yeri elə iblislə bir yerdə cəhənnəm odudur.Deməli bir çıxış yolu qalır, nə sıxıntı olur olsun dözmək.Vəhy kitabında da Rəbb deyir axıra kimi səbr edən qalib gələcək.Qalib gələn də əbədi həyat alacaq.Bəzən məətəl qalıram ki, Rəbb necə məni İblisin belə təzyiqi altında saxlayır, heç insan öz körpəsinə belə sıxıntını qıymaz, amma hər dəfə bunu düşünəndə, Rəbb mənə kitabdakı o ayəni xatırladır “Kimi sevirəm. Onu tərbiyə və məzəmmət edirəm”  Övladı siqaret çəkib əyyaşlıq etsə də ana övladına bir söz deməz, deyər kişidi də.Amma Allah belə deyil, və insanda olan qürur və başqa pis keyfiyyətlərin məhvi üçün O, hətta öz övladını şeytana təslim edər, İncildə də bunu təsdiqləyən ayələr var.Şeytana da təslim ediləndə bədən ölür, ruh qüvvətlənir.

İblis və cinlərdə olan keyfiyyətlər

QİCİQLANDIRMAQ.

4
    [size]

Şeytan və cinlərdə olan daha bir keyfiyət qıcıqlandırmaqdı.Onlar daim müxtəlif vasitələrlə, məsələn söyüşlə, təlxəklik, və bambılılıqla insanları qıcıqlandırıb onları söyüş söyməyə və ya başqa günaha batırmaq istəyirlər.Mən imanımın ilk illərində söyüşü tərgidə bilmirdim. Əyriayaq qadın görkəmində bir cin ruhu hər gün gəlib mənə qarşı tılxəkilik edib qıcıqlandırırdı, mən də ona söyüş söyürdüm.Mən hər dəfə ona söyəndə o, mənim  ürəyimə zibil atırdı, sanki ürəyim zibil qutusu idi.Bir müddtə belə davam etsə də, mən sonradan özümü ələ alıb ona cavab vermədim, və o, məndən uzaqlaşaraq gözümün qabağında yıxılıb çılık-çılık oldu...Başqa bir cin ruhu mənim yanıma gəlib məni qıcıqlandırıdı ki, mən ona söyüş söyüm.Onun əlində dəftərə bənzər nəsə var idi, mən ona hər dəfə söyəndə o, ora qeyd edirdi.Mən o vaxtlar elə bilirdim ki, o cin ruhu məni əsəbiləşdirmək üçün belə edir.Amma bir vaazda cinlərin yazı yazdığını eşidəndə başa düşdüm ki, yazı-pozu cinlərdə də var...gecələr mən yatanda cin ruhları gəlib mənə o qədər söyrdü ki, mən dözməyib onlara söyüşlə cavab verirdim, onlara söyəndən sonra da qəzəbim yatır, canım sakitləşirdi.Mən sonradan anladım ki, cinlərin məqsədi də elə bu idi, məndən söyüş qoparmaq.Çünki söyüş günahdı, günah da cinlərin qidasıdı.Bu söyüşləri söyən zaman Tanrı yuxuda həmişə mənə bu əməlin nə qədər iyrənc olduğunu göstərirdi.Məsələn:bir yuxuda görürəm ki, bir kişi mənə bir neçə alma verir, mən yeyirəm, amma  sonra iyrənib  qurd qarışıq hamısını qusuram.Həmin yuxunu gördüyüm gün axşama kimi yemək yeyə bilmədim, sanki bu hadisə realda olmuşdu, boğazım istilik içində idi.Başqa bir söyüş söydüyümm gecə yuxuda görürəm ki, evdə soyuducunu açıb görürəm ki, içi pırsımış pomidor və xiyarla doludu, hamısı iylənib suyu axır.Bax Rəbbin nəzərində söyüş belə iyrəncdir.Bir qadına Allah ruhani aləmi  göstərib, o deyir ki, insanların ağızlarından çıxan sözlərin hamısı görünüşə malikdir, xeyir sözlər yaxşı görkəmdə, şər sözlər iyrənc görkəmdə.Elə mənim yuxuda gördüyüm kimi.Tanrı şükr ki, söyüşü məndən tamam uzaqlaşdırdı.Amma imanımın ilk illərində mən söyüşdən çox asılı olmuşam.[/size]

Текущее время Вс Июн 30, 2024 8:19 am